KarolMarks KarolMarks
127
BLOG

Dzieci to przyszłość

KarolMarks KarolMarks Polityka Obserwuj notkę 0

Rosyjscy deputowani pracują nad ustawą, która zobowiąże dzieci do transferowania określonej części pensji na rzecz własnych rodziców. Alternatywne wobec systemu emerytalnego pomysły na pomoc seniorom wprowadzają również Chiny i Indie. Możliwości obecnego państwowego systemu emerytalnego nie odpowiadają potrzebom obywateli. Według propozycji posłów każde pracujące  dziecko powinno przekazywać na poczet emerytury żyjącego rodzica po 2 proc. miesięcznych zarobków (czyli w sumie 4 proc. na ojca i matkę). Szczegółowy schemat transferu tych pieniędzy ma być opracowany przez rząd po przyjęciu ustawy. Najprawdopodobniej dopłaty do emerytur rodziców będą potrącane przez pracodawcę i przesyłane do Funduszu Emerytalnego Federacji Rosyjskiej (PFRF), miejscowego odpowiednika ZUS.

Z dziurą w dopiero powstającym funduszu emerytalnym borykają się też Chiny. Choć upowszechnianym stopniowo systemem emerytalnym jest objęte dopiero 35 proc. pracujących, do końca 2013 r. jego deficyt – według badań przeprowadzonych przez Bank of China i Deutsche Bank – ma wynieść 18,3 bln juanów (9,5 bln zł). Objęcie nim wszystkich Chińczyków niewiele pomoże. Wszystko to sprawia, że władze ChRL zamierzają poluzować zasady polityki jednego dziecka. Komisja ds. planowania rodziny zapowiedziała niedawno poszerzenie uprawnień do posiadania dwojga dzieci. Ponadto od początku lipca w Chinach obowiązuje ustawa, która nakłada prawny obowiązek dbania o seniorów. Odtąd każdy dorosły Chińczyk, który nie odwiedza bądź zaniedbuje materialnie własnych rodziców, może zostać skazany na karę grzywny bądź więzienia.

Podobne rozwiązanie wprowadziły władze Indii, gdzie zaledwie 12 proc. społeczeństwa jest objęte systemem opieki emerytalnej. Zamiast reformy systemu władze w Nowym Delhi wolą jednak motywować solidarność międzypokoleniową. W 2007 r. weszła w życie ustawa wprowadzająca karę trzech miesięcy więzienia za porzucenie rodzica. Słynny jest przypadek hindusa  który może trafić na  3 miesiące za odmowę opieki nad rodzicami.

A ja się pytam - po co kombinacje z OFE i wydłużaniem wieku emerytalnego skoro państwo może zmusić dzieci do utrzymywania własnych rodziców ? Czyż nie wpłynie to pozytwnie na przyrost naturalny skoro każdy będzie miał świadomość że jakość jego życia na starość zależeć będzie od liczebności potomstwa ? Czyż nie jest to świetna metoda na wzmocniene relacji rodzinnych i międzyludzkich ?

Pamiętaj obywatelu że dziecko  to twój skarb !!!

 

 

KarolMarks
O mnie KarolMarks

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka